מגזין 5.91

שתפו את הפוסט

חתונה ממבט ראשון- 591

חתונה ממבט ראשון: הדבר הבא בעולם ההיכרויות?

האם עידן הטינדר ואתרי ההיכרויות המובילים עומד להסתיים ואנחנו עומדים בפני שלב נוסף באבולוציה של הדרך בה אנשים מייצרים קשרים רומנטיים אחד עם השני? האם התכנית הפופולארית "חתונה ממבט ראשון" מכוונת את הטרנד הבא בעולם ההיכרויות? כנראה שלא באופן מלא ומוחלט, אבל התכנית המהפכנית ושוברת התבניות הזו בהחלט מציפה את הנושא ומעמידה לדיון את האופן בו אנשים מוצאים בני ובנות זוג.

במתחם האירועים 5.91 אנחנו אוהבים מאוד להגשים לזוגות חלומות ולהיות אלו שמארחים ומפיקים חתונות מרגשות רבות. לכן התרגשנו ושמחנו לקחת חלק בפרויקט המיוחד והמקורי הזה של חתונה ממבט ראשון, כאשר אירחנו אצלנו ב-5.91 את אחת מחתונות העונה השנייה של תכנית הדוקו-ריאליטי המשודרת בערוץ קשת.

שוברת את תבניות עולם ההיכרויות – על פורמט התכנית חתונה ממבט ראשון

אולם אירועים 591- חתונה ממבט ראשון

 

התכנית חתונה ממבט ראשון עלתה בישראל בשנת 2018, כאשר חברת קשת המפעילה כיום את ערוץ קשת 12 הרימה את הכפפה והביאה את הפורמט המהפכני לישראל. פורמט התכנית הומצא בדנמרק לפני כעשור ובמהרה חצה את האטלנטי לארה"ב, שם התכנית כבר בעונתה התשיעית.

בחתונה ממבט ראשון, גברים ונשים מסכימים להשתתף בניסוי חברתי מרתק ובאמת שובר מוסכמות, הם מסכימים שצוות של מומחים ימצא עבורכם בן או בת זוג, כאשר המפגש הראשון ביניהם נערך פשוטו כמשמעו מתחת לחופה כששניהם מגיעים לחתונה שלה – חתונה מלאה עם כל המרכיבים – קבלת פנים, חופה אמיתית ורשמית, מוקפים במשפחה וחברים, ארוחה מפנקת ואיכותית, ריקודים ואז יציאה לירח דבש ביחד – כשבעצם רק לפני רגע הם הכירו!

תכנית הדוקו-ריאליטי עוקבת אחר הזוגות במשך כמה שבועות, אשר במסגרתם הם נוסעים לירח דבש זוגי ורומנטי כאמור ולאחר זמן קצר עוברים לגור יחד. הזוגות החדשים עוברים מסע מהיר, מטלטל לעיתים, רכבת הרים רגשית ומעשית, כאשר צוות מומחי התכנית, הכולל מומחי יחסים ופסיכולוגים, מלווה כל אחד מהזוגות בצורה הדוקה. כל זוגות חתונה ממבט ראשון חיים יחד במשך כמה שבועות, בהם צוות צילום מלווה אותם כמעט כל הזמן כמובן, בסיום התקופה הזו עליהם להחליט האם לפרק את החבילה ולהמשיך כל אחד בדרכו בחיפוש אחר זוגיות או האם להמשיך ולבסס את הקשר הזוגי המפתיע שלהם בניסיון לייצר מערכת יחסים מוצלחת וארוכת טווח.

הפורמט של חתונה ממבט ראשון הוא אכן ניסוי חברתי מרתק, על אף שהוא נערך במציאות של תכנית ריאליטי וכמובן לא במציאות של ניסוי אקדמי-סוציולוגי או פסיכולוגי. מדובר על קונספט פורץ גבולות ושובר מוסכמות לגבי כל מה שאנשים יודעים, חושבים ופועלים לגבי תחום ההיכרויות ומציאת בני זוג. הזוגות באמת ובתמים לא מכירים לפני הפגישה בחופה והם אכן נכנסים  לכל החוויה הזו כאשר הסכימו כמובן להשתתפות בה אך בלא ידיעה את מי הצוות בחר עבורם ולאן הסיפור יתקדם מבחינה מעשית ורגשית.

צעד מפחיד ואמיץ מצד הזוגות המשתתפים

ההחלטה להצטרף לתכנית כמו חתונה ממבט ראשון, על כל המשמעויות שלה, אינה קלה, אפילו לא בעידן הריאליטי בו בכל הערוצים בישראל ובעולם משודרות תכניות בעלות פורמטים מהפכניים ואף יותר שנויים במחלוקת. זהו צעד שמן הסתם מציף שלל פחדים וחששות אצל הגברים והנשים המצטרפים לתכנית ומתחתנים עם בן או בת זוג בהפתעה. אך באותה נשימה, המשתתפים בתכנית מציגים אומץ רב, בלי ציניות כלל, כאשר הם צועדים מתחת לחופה כדי להתחתן עם אדם שמעולם לא פגשו לפני כן. זהו צעד אמיץ בדיוק בגלל שלמרות הפחד מכישלון, מהחשיפה הפומבית המסיבית ומאי התאמה לבן או בת הזוג הנבחרים, אנשים אלו מחליטים כן ללכת על זה.

זו אחת הסיבות שכל כך התרגשנו לקחת חלק בפרויקט הזה ולארח את החתונה של אפרת ושחר אצלנו במתחם האירועים 5.91, לחתונה ממבט ראשון שהייתה מקסימה, מפתיעה, מרגשת ומלאה באומץ, רצון טוב ואהבה – גם בלי קשר לתוצאות של אותה חתונה ושל כלל החתונות בניסוי החברתי והטלוויזיוני המרתק שהוא חתונה ממט ראשון.

והרי התוצאות – האם אנו לפני שינוי ב"שוק" הדייטים?

אולם אירועים 591- חתונה ממבט ראשון

לאחר שסקרנו לעומק את הפורמט של חתונה ממבט ראשון והדגשנו עד כמה הצעד שזוגות אלו לוקחים מפחיד עבורם אך גם מראה על אומץ רב, ניכנס לשאלה האם זהו כן או לא הדבר הבא בעולם ההיכרויות והדייטים? האם נתחיל לראות זוגות שבמקום בליינד דייט או מפגש שנולד באפליקציית היכרויות נוצרים חתונה בהפתעה כמו בתכניות Marriage at First Sight המשודרות בישראל וברחבי העולם?

ציניקנים יכולים בהחלט לומר כי עצם הקיום של קונספט כמו חתונה ממבט ראשון מעיד על כישלון אפליקציות ואתרי ההיכרויות המשמשים אנשים כיום ועל הכאוס ב"שוק הזה ואולי אף על הייאוש של גברים ונשים למצוא בת או בן זוג אמיתי ומתאים דרך יישומים טכנולוגיים אלו. ישנם סוציולוגים האומרים כי תכנית דוקו-ריאליטי כזו מציפה את העובדה שאנשים כיום מתקשים מאוד ביצירת אינטראקציות ושרבים כל כך כבר אינם יודעים לחפש ולמצוא בני זוג, בדיוק בגלל תרבות השפע והסיפוקים המידיים שהטכנולוגיה, האינטרנט והרשתות החברתיות יצרו.

מעבר להיבט הבידורי של פורמט כמו חתונה ממבט ראשון, קיימים בעולם מומחים, למשל פסיכולוגים וסוציולוגים המעורבים בהפקות של הפורמט ברחבי העולם, האומרים שיש יתרונות שהעברת האחריות למציאת בני ובנות זוג לגורם חיצוני והוצאת אחריות זו מידי האנשים עצמם המחפשים קשר רומנטי זוגי. אלו טוענים כי המדע מאפשר להם להבין היטב את מידת ההתאמה בין אנשים וכי בייעול של שיטות אלו ניתן להפחית את "משחק המספרים" שרבים כל כך עוסקים בו במשך שנים בחיפוש אחר בן או בת זוג לקשר זוגי איכותי ואמיתי. יחד עם זאת, מומחים רבים, כולל כאלו שתומכים בעיקרון בקיומו של ניסוי קוריוזי כמו חתונה ממבט ראשון, מדגישים כי המציאות האנושים מורכבת יותר וכי חלוקה למספר סוגי טיפוסים ומענה על שאלות לא באמת יכו לספק אחוזי הצלחה גבוהים מאוד או אף גבוהים יותר לעומת שיטות מסורתיות יותר של היכרויות ודייטים.

התכנית חתונה ממבט ראשון עדיין צעירה בישראל וקשה לשאוב ממנה נתונים או תמונת מצב. בבחינת תוצאות החתונות של הגרסא האמריקאית של הפורמט, בפועל מרבית הזוגות לאורך 8 עונות שהסתיימו – התגרשו מיד עם סיום התקופה הראשונית או במהלך השנים לאחר מכן. בארה"ב, מתוך 25 זוגות שהתחתנו במבט ראשון, רק 6 נותרו נשואים נכון למחצית 2019 – אך זה כן כולל זוג אחד מהעונה הראשונה ששודרה ב-2014. סה"כ, בפורמט האמריקאי מדובר על כ-26% אחוזי הצלחה, נתון שאינו בשמיים אך יש בו גם היבטים מרשימים ומעוררי תהיות.

כך שככל הנראה שהתשובה היא לא, חתונה ממבט ראשון לא הולכת להיות הדבר הבא בתחום ההיכרויות ואנשים ימשיכו לחפש בני ובנות זוג בשיטות הישנות ובאמצעות יישומים טכנולוגיים. אבל התכנית בהחלט שוברת מוסכמות שנראו בעבר ברורות מאליהן ומאפשרת לכולנו זווית ראייה חשובה ונוספת על מציאת הקשר הנכון.

מתחם האירועים 5.91, שמח לקחת חלק בתכנית חתונה ממבט ראשון ומאוד נשמח לארח אתכם לחתונה החלומית והמקסימה שלכם, לא משנה איך ואיפה נפגשתם, לא משנה האם ממש כרגע נפגשתם או האם אתם כבר שנים יחד ועכשיו החלטתם למסד את הקשר בחתונה שכולה חגיגת אהבה, שכולה שלכם וכולה אתם. חתונה 5.91 מטר מהים, במתחם אירועים יוקרתי, מעוצב ומפנק – מקום שהוא באמת אהבה ממבט ראשון!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Call Now Button